تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال

کلیه محتوای این آموزش بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و در این مطلب نحوه تعمیرات تخصصی تمامی گیرنده ها یا رسیورهای دیجیتال آموزش داده میشود. این گیرنده ها در تلویزیون های ایرانی و سیستم های ماهواره ای هتلی رواج دارد.

گیرنده های دیجیتال در واقع وظیفه تبدیل سیگنال های ارسالی از صدا و سیما را برعهده دارند. این سیگنالها بعد از دریافت توسط آنتن مرکزی ساختمان به سمت رسیور هدایت شده و در گیرنده تبدیل به سیگنالهای صوت و تصویر می شوند. البته توجه داشته باشید که وظیفه اصلی دریافت سیگنال بر عهده تیونر دستگاه می باشد. در این مقاله سعی بر این شده است که بصورت کاربردی تحوه تعمیر این نوع از رسیورها آموزش داده شود.

بیشتر بدانید: نحوه نصب آنتن مرکزی ساختمان

هزینه تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال چقدر است؟

هزینه تعمیر گیرنده دیجیتال(رسیور دیجیتال) بستگی به نوع خرابی دستگاه دارد و البته با توجه به هزینه هایی که دارد باید تلاش کرد که هزینه های کمتری در این زمینه برای دستگاه با تعویض درست قطعات ایجاد کرد.

بیشترین هزینه تعمیر گیرنده های دیجیتال به قطعات پاور این دستگاه ها و سی پی یو بخش رسیور بر می گردند بنابراین در این خصوص بایستی مراقبتهای ویژه هنگام تعمیر به خرج داد. همچنین بایستی نسبت به تمیز بودن محل تعمیرات گیرنده های دیجیتال حساس بود چرا که آثار روغن لحیم یا آثار مربوط به قلع ممکن است باعث اتصالی دستگاه بشود.

آماده سازی تعمیر رسیور گیرنده دیجیتال

رسیورهای گیرنده دیجیتال بطور کلی از 3 بخش اصلی با نامهای پاور، مین برد یا برد اصلی و صفحه نمایشگر یا اصطلاحا دیسپلی تشکیل شده اند.

همانطور که از اسم پاور دستگاه بر می آید، این بخش از پاور رسیور وظیفه تامین برق گیرنده دیجیتال را برعهده دارد. در این بخش برقهای 12 ولت 24 ولت 15 ولت و 5 ولت مین برد و نمایشگر تامین می شود. البته بخاطر اینکه در معرض برق 220 ولت قرار دارد این بخش از دستگاه دچار خرابی های فراوانی می گردد. که در ادامه در مورد آن توضیحات لازم را می دهیم.

 

تعمیر پاور رسیور گیرنده دیجیتال

پاور رسیور گیرنده دیجیتال در واقع تامین کننده جریان برق دستگاه می باشد. در این بخش از دستگاه برق 220 وارد دستگاه شده و توسط چک دستگاه تبدیل به برق 12 ولت نوسان سازی شده می گردد. و در ادامه توسط خازن ها و اپتوکوپلرها تبدیل به به برق صاف شده DC می شوند.

در بسیاری از مواقع خازنهای صافی دچار مشکل می شوند که با تعویض آنها دستگاه راه میافتند و یا اپتوکوپلر های دستگاه دچار مشکل می شوند که با تعویض اپتوکوپلر های مشکل حل خواهد شد.